arıza servisi

Klimada gaz kaçağımı var ?


Klimanız bir kaç ayda 1 kez gaz sarjı yapılması gerekiyorsa  muhakkak klimanızda kaçak var demektir. Bu gaz kaçakları  eğer mikronluk yani çok ufak bir delikse gaz hemen kaçmaz  bu açıdan böyle bir arızanın oluştuğunu hemen anlayamayabilirsiniz. Klima ürünlerinizdeki böyle bir kaçak işlemini eğer kendiniz bulmak istiyorsanız bunu köpüklü sünger ile yapabilirsiniz. Uzman bir ekip tarafından bu arızanın bulunmasını istiyorsanız size en yakın teknik servis firmasını aramanız gerekmektedir.

Gaz kaçağı olduğunda ısıtma yada soğutma olmaz ve hatta cihazınız kendini kapatır bu kapatma kompresörün korumasını için bir emniyet tedbiridir zira boş klimanın kompresörü çalışırsa yanma ihtimali oldukça yüksektir.  Klimanın  gaz kaçağının tespitinden sonra bu kaçağın ortadan kaldırılması kalmaktadır son işlem fakat burda’da şu şekilde bir sıkıntı vardır klima borusunda ise gaz kaçağı borunun kaynaklanması ve deliğin kağatılması gerekmektedir bu bakır borular için yapılabilinir fakat alüminyum borularda böyle bir kaynak malesef bulunmamaktadır borunun set halinde tamamen değişmesi gerekebilir.

Gaz kaçan yer tamir edildikten sonra gazın sarjı gerekmektedir daha sonrasında klimanızı rahatlıkla  eskisi gibi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın