arıza servisi

Kombi neden sesli çalışır ?


Kombiden Gelen Seslerin Nedenleri, Kombi Neden Sesli Çalışır ?

Kombinizdeki çalışma esnasında seslerin birçok nedeni vardır bu sesler cihazın hareketli parçalarından’da gelebilir cihazın içindeki su akışından’da gelebilir arızalanmış bir parçadan’da gelebilir bunun tespitini ancak uzman bir kombi servisi yerinde kontrolleri yaptıktan sonra neticelendirebilir. Yinede  bu seslerin kaynakları hakkında bilgi vermeye çalışalım …

Fandan Gelen Sesler

Cihazınızın fan kısmında herhangi bir arıza oluştuğunda yada bakımsız kaldığında fanınızdan  mekanik sesler meydana gelebilir genellikle bu sesler eğer bakımsızlıktan kaynaklanıyorsa düzeltilebilir fakat fanınızdaki bozuma nedeni ile geliyorsa özellikle balans bozukluğu rulman sorunlarından dolayı ses yapıyorsa bu parçanın değişmesi gereklidir.

Devir Daim Pompasından Gelen Sesler

Bu pompa sayesinde kombideki sıcak suyun dolaşımı sağlanmaktadır ve yine bu parçadada oluşabilecek bir arıza sesli çalışmasına neden olabilir özellikle çamurlu su sürekli devir daim pompasından geçmesinden dolayı arıza oluşmasına neden olabilir bu parçanın tamiri malesef olmamaktadır parçanın değişmesi gereklidir.

Ana Esanjör ve Plaka Esanjöründen Gelen Sesler

Genelde bu sesler bir ıslık sesini andırmaktadır bunun sebebi ana esanjör ve plaka esanjörünün içinde oluşan pisliklerden dolayı daralması ve hatta kapanmasından dolayı ses oluşmasına neden olamktadır içlerinin temizlenmesinden sonra ortadan bu sorunlar kalmaktadır.

Genleşme Tankından Gelen Sesler

Bu parça kombinin bir bakıma basınç ayarlayıcı tank diye düşünebilirsiniz ve bu parçanın sıcaktan soğuğa yada tam tersi durumlardan gerilmesinden dolayı bazen sesler çıkarabilir. Bu sesin bir diğer oluşum sebebi ise vidalarının tam olarak takılmaması yada mebrandaki sorunlardan dolayı meydana gelmektedir.

 

 

Bir cevap yazın