arıza servisi

Kombiniz patlamalı yanıyorsa


Hemen hemen tüm kombilerde bu sorun görülmektedir bu bir genel proplemdir  ve kombinin patlamalı yada birden alev alarak yanması aşağıdaki sorun yada sorunlardan kaynaklanmaktadır.

PATLAMALI  YANMA SORUNLARI

  1. Çakmak sorunu
  2. Gaz Sıkışması
  3. Su yada sıvı irtibatı
  4. Mekanizma arızası
  5. Gazın kontrolsüz gelmesi
  6. Bakımsızlık

Çakmak sorunu, genelde çakmağın tertibatının zamanla çalışmaz hale gelmesinden meydana gelmektedir.Bu gibi durumlarda servisin çakmak mekanizmasını değiştirmesi gerekmektedir.

Gaz sıkışması, bu durumda gelen gazın seviyesinin ve ayarlarının kontrolü gerekmektedir zira gelen gaz 3-5 saniye sonra alev aldığında patlama yaşanmaktadır bu ocaklar içinde geçerlidir gelen gaz birden alev aldığı için böyle bir durum meydana gelmektedir.

Su yada sıvı irtibatı, bu durumda çakmak mekanizmasının sıvı ile temas olduğu durumlarda oksit yüzünden bu tür sorunlar ortaya çıkabilir mekanizmanın temizlenmesi yada gerektiği durumlarda çakmağın değişmesi ile sorun çözülmektedir.

Mekanizma arızası, mekanizmanın tamamen faaliyetten düşmesi ile ilgili arızasır bakım yada onarım  gerektirmez sadece çakmağın değişmesi yeterli olacaktır.

Gazın kontrolsüz gelmesi, gelen gazın çok az miktarda gelmesinden kaynaklanan arızadır gaz ayarlarının yapılması ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Bakımsızlık, kombinizin periyodik bakımlarının yapılmadığından böyle bir sorun ile karşılaşabilirsiniz bakım yapılarak sorun ortadan kaldırılmaktadır.

kombi-patlamali-yaniyor

Bir cevap yazın