arıza servisi

Nofrost Buzdolabı alt kısım soğutmuyor


Buzdolabınızın alt kısmı çalışmıyor yada soğutmuyorsa bunun sebeplerini hep birlikte araştıralım.Eğer teknik bir sorun yoksa emin olun çözümü bulacağızdır amacımız çalışmayan ürünlerinizi hemen servislere götürmeyip kendi çabalarınızla çalışır hale getirtmek ve bilinçlenmenizi sağlamaktır.

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var kapınız uzun süre açık kalmışsa ürününüz kendini bloklamış olabilir bu bir arıza değil koruma amaçlıdır diye düşünebilirsiniz ama işin aslı o değildir kapı açık kaldığında fanın üfleme yaptığı kanallar vardır bu kanallar  buzlanma yapar ve sonrasında ise donar dolayısı ile buz tutan kanallardan soğuk hava dolaşımı kesilir bu yüzden üst kısımda dolaşım olduğundan sorun üst kısıma yansımaz fakat alt kısma hava gitmediği için soğutma görevini yerine getiremez.

Kapaklar açık kaldığında sensör switch butonlar dolabın içindeki lambaları yakarken dolabın fan motorunu  durdurular  bu durumda soğutma işlemi tamamlanmayacağı için sürekli soğutma yapmaya çalışan  cihazınız bu kanalların donmasına neden olur ve soğutma kapak kapandığında dahi yapılmaz.

Eğer buzdolabınızın kapağı bu şekilde açık kaldıysa ve soğutma yaşanmıyorsa yapacağınız tek şey buzdolabınızın içini boşaltıp 48 saat  buzdolabınızın kapağını açık bırakın  açık bıraktığınız buzdolabınızın oda sıcaklığında olmasına özen gösteriniz çünkü kışın ortam soğuk olduğu için bu süre buzların çözülmesine yeterli gelmeyebilir.

Eğer 48 saat çok uzun bir süre diyorsanız cihazınızın yine açık şekildeyken bir saç kurutma cihazı ile iç kısmı ve arka kısmı bir müddet sıcak hava üfleyebilirsiniz.Bu sayede ara ara üfletmeniz sonucunda 48 saatten daha kısa bir sürede buzdolabınızı çalışır hale getirebilirsiniz.

Not:

Çok azda olsa bir diğer ihtimalde iç fanın bozuk oluşudur iç fan bozuksa havayı dağıtamayacağı  için buda soğumaya engel olabilir.

Eğer bu gibi sorunlardan değilse propleminizin tek bir açıklaması vardır rezitanslarda sorun vardır bu rezitanslar buzu eritmeye çalışan bir tür ısıtıcılar  olarak düşünebilirsiniz bu alet eğer bozuk yada devre elemanları kesme işlemini yapıyorsa çalışmayan rezidans buzlanmayı engellemediği için buda buz yapmaya sebep olabilir bu arıza kolaylıkla cok fazla maliyeti olmayan bir arızadır. Fakat erken davranılması bir arızadır eğer bu arıza cihazın kartının yanmasına sebep  olursa maliyeti çok daha fazla olabilir.

 

 

Yukardaki deneyimlerden yola çıktığınız halde sorunları çözemediyseniz eğer bir uzman servis çağırabilirsiniz.Servis kaydı oluşturmak isterseniz aşağıdaki telefon numaralarından servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Servis Kaydı Telefon Numaraları

0212 235 23 30

0212 235 51 18

0546 238 72 25

 

 

 

 

 

2 comments

  1. Yunus dedi ki:

    iyi günler.Alt bölme soğutmama sorunu yaşıyoruz..Ankara Kazan da yerel bir servis Arçelik nofrost 5080 nf Önce 72 saat açık bıraktık 4..5 gün normal sonra yine soğutmadı usta geldi baktı fan sensörünü değiştirdi fan devreye girmiyor üfleme yapmıyordu kanallardan 5..6 gün sonra yine alt bölme soğutmadı rezidanstları sıkıntlı diye 2 tanesi elektonik kontrollerden sonra değişti ama yine 6..7 gün sonra derece +9 çıktı eskisi kadar değil ama yine yeterince soğutmuyor.Şuan alt kısmı sonuna kafar açtım denemek için.. Sorunum çözülemedi yardımcı olursanız sevinirim..

Bir cevap yazın