arıza servisi

Kombi çalışıyor fakat ısıtmıyorsa


Kombinizde çalışma belirtisi var fakat peteklere sıcak su vermiyor veya sıcak su akışında bulunmuyorsa bunun başlıca nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

 

  • Kombinizin peteklerinin giriş ve çıkışlarındaki su devir vanaları kapalı olabilir.
  • Kombinizin termostat derecesi düşük olma ihtimali vardır.
  • Peteklerinizin veya borularınızın içindeki pislik yada tıkanıklıktan dolayı temizlenmesi gerekebilir.
  • Kombinizde yanma oluşmasına rağmen kombi içine suyun gitmemesi sorunu olabilir.
  • Kombiniz devir dayım motorunda sorun olabilir. (Teknik bir arızadır.)

 

Kombiler bakımsızlıktan dolayı zaman zaman petekler ve boruları tıkanır bu tıkanıklık sadece ısınma ile ilgili bir sorun oluşturmakla kalmaz aynı zamanda kombinizin performansının düşmesine sebep olur ve arızalanma riskini artırır.Bu gibi durumlarda muhakkak olarak kombinizin ve borularınızın temizliği yaptırmak zorundasınız.Temizlenmeyen kombi petekleri ve boruları size yüksek maliyetli bir ısınma ve sorunlu bir kombi olarak geri dönüş yapacaktır.

 

Kombinizin ısınma proplemleri ile alakalı birçok düzenlemeyi kendiniz yapabilirsiniz nevarki bazı durumlarda servislere baktırmanızda fayda vardır zira bilginiz ve beceriniz kombinizi tamir etmekte yeterli olmayabilir buda kombinizin daha fazla zarar görmesine neden olur bu zarar’da size yüksek faturalar ve yüksek arıza maliyetleri olarak geri dönmektedir.

 

Kombinize bağlı petekler az ısınıyor ve sadece alt kısımları ısınıyorsa bunun için yapmanız gereken sadece peteklerin havasını almanızdır bu içinde biriken hava alındıktan sonra  peteklerinizin  normal olarak ısındığını göreceksiniz.

 

Kombinizdeki Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır ?

 

Kombiniz çalışıyor fakat petekleriniz en yakındaki çok ilerlerdikçe diğer petekler az ısınıyorsa bu durumda Reglaj ayarı yapmanız hem tasarruf açısından hemde ısınma açısından önemlilik arzediyor.

 

Reglaj ayarını kendiniz yapabilirsiniz bunun için kombinizin aynı sıralamada giden  petekleri bilmeniz yeterlidir örnek verecek olursak ilk petek çok ısınır sonraki biraz daha az ısınır en sondaki daha az ısınır veya geç ısınır.

 

İlk peteğin alt kısımdaki vanasını tamamen kapatın daha sonra 1 tık açın  daha sonraki peteğede aynı işlemi yapın sadece ikinci peteğin vanasını 2 tık açın  daha sonraki peteğin yani 3’cü peteğide aynı işlemi yapıp 3 tık yada tamamen açabilirsiniz burda püf nokta en son peteğin tamamen açık olmasıdır.Sıralam ile peteklerin sayısını artırabilirsiniz ama mantık aynıdır şekil A itibari ile tıkları o şekilde ayarlarsanız hem basınc ayarlanmış olmakta hemde eğer bir tıkanıklık varsa bu basıncın artması ile temizlenme ihtimali vardır.

 

kombi-petekleri-isinmiyor

 

Bir cevap yazın